ŚLĄSK
Śląsk jest obszarem od dawna silnie zurbanizowanym i uprzemysłowionym. Mimo tego pewne elementy kultury ludowej, głównie materialnej, zachowały się do dzisiaj.
Najliczniej reprezentowane jest budownictwo w postaci chat i oryginalnych
drewnianych kościołów.
Śląskie drewniane świątynie należą do najpiękniejszych w Polsce. Świadczą o tym Przybytki: w Laczy, Księżym Lesie czy też w Pniowie.
Oprócz drewnianych chat i kościołów, właściwe dla Śląska są dwa rodzaje budowli. Pierwszy to wysokie kilkupiętrowe spichlerze nakryte szerokim dachem. Drugą osobliwością są niespotykane nigdzie w Polsce - jeśli chodzi o kształt - stodoły.
Na Śląsku Cieszyńskim występują charakterystyczne obrazy na szkle, wyróżniające
się rozbudowanymi ornamentami I kwiatami w kolorach błękitu i różnych
odcieniach seledynu.
Strój śląski - głównie kobiecy - jest niezwykle zróżnicowany w formie i niezwykle barwny. Charakterystyczne są w nim bufiaste rękawki koszul, rozmaite czepki, chusty, fartuchy, gorsety, a wszystko to jest obficie przyozdobione koronkami i szamerunkami. Stroje męskie są dużo skromniejsze.
Rzeźbiarze upodobali sobie figurki Chrystusa Frasobliwego – za motyw własnej sztuki. Na dolnym Śląsku charakterystyczny jest motyw Piety a także rzeźbione drewnie ule – tak aby miały kształt człowieka.
|
|