WARMIA I MAZURY

Na Mazurach występuje oryginalne, drewniane budownictwo sakralne. Typowym przykładem jest XVIII-wieczny Kościółek w Rychnowie, o ośmiobocznym rzucie poziomym i ośmiospadowym dachu krytym trzciną.

Do cech charakterystycznych sztuki użytkowej regionu warmińsko-mazurskiego należy bogato rozwinięty sprzęt mieszkalny. Wyróżniamy dwie grupy: o wartości wynikającej z kształtu i tą, w której główną rolę odgrywa malowany ornament. W ostatniej grupie, szczególnie wyróżniają się malowane, w barwne motywy kwiatowe, skrzynie i szafy.

Wyróżniamy tu dwie grupy: o wartości wynikającej z kształtu i taką w której główną rolę odgrywa malowany ornament. W tej ostatniej grupie, szczególnie wyróżniają się malowane, w barwne motywy kwiatowe, skrzynie i szafy.

W chacie mazurskiej zwracał uwagę również kaflowy piec. Kafle mazurskie stanowią swoisty i najbardziej charakterystyczny element sztuki tego regionu.

Strój ludowy, na terenach warmińsko-mazurskiego, zanikł prawie zupełnie. Ciągle żywe jest natomiast rzeźbienie w drewnie (ukrzyżowany Chrystus, Pieta), a także sztuka kowalska.